گاز های صنعتی

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. محصولات
 4. chevron_right
 5. کمپرسور های هوای فشرده
 6. chevron_right
 7. گاز های صنعتی

گازهای صنعتی چیست؟

گازهای صنعتی مجموعه ی ترکیبات گازی شکل و شیمیایی می باشند که در صنعت کاربردهای فراوانی دارد. در واقع گاز هایی می باشند که در صنعت در مقیاس های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل استفاده ی بالا در صنایع به تولید انبوه رسیده اند. این گازها در قسمت های مختلف صنعتی یا پزشکی یا موارد دیگر با توجه به کاربردشان انتخاب شده و مورد مصرف قرار می گیرند و در صورت نبود و یا کمبود این گازها ممکن است فعالیت صنایع متوقف شود. روش تولید گازهای صنعتی با یکدیگر متفاوت است، بخشی از آن ها از هوا و تعدادی دیگر از گاز طبیعی و منابع نفتی استخراج و خالص سازی می شوند. استفاده ی روز افزون آن ها در صنایع، خرید و فروش این گازها را رونق فراوانی بخشیده است.

گازهای صنعتی

تاریخچه گازهای صنعتی

اولین گازی که به‌ صورت طبیعی مورد استفاده انسان‌ها قرار گرفت، تقریباً فقط هوا بود. زمانی که فهمیدند دمیدن در آتش باعث شعله ورترشدن آن می‌شود، از گاز های گرم ناشی از آتش‌ برای پختن غذا و به جوش آوردن آب استفاده کردند. دی‌ اکسید کربن از زمان‌های قدیم به‌عنوان محصول جانبی تخمیر شناخته شده است. به ‌خصوص در مورد نوشیدنی‌ها که نخستینن بار در سال ۶۶۰۰ تا ۷۰۰۰ قبل از میلاد مسیح ثبت شد. چینی‌ها در حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد هنگامی که پتانسیل حمل گاز تراوش شده از زمین را داخل لوله های خام بامبو به جایی که از آن برای جوش آوردن آب دریا مورد استفاده قرار می دادند ، کشف کردند.  در تاریخ شیمی، تعدادی از گازها، شناسایی شده است و یا در طی انقلاب صنعتی قرن ۱۸ و ۱۹ به ‌صورت نسبتا خالص توسط شیمی‌دانان برجسته در آزمایشگاه‌های خود ساخته شده‌اند.

گازهای صنعتی در چه زمانی مورد استفاده قرار گرفتند؟

گاز های دی اکسید کربن، اکسیژن، هیدروژن، اکسید نیتروژن ، آمونیاک، کلر، دی‌اکسید گوگرد و گاز های سوختی در قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفتند. این گازها به طور کل در پخت غذا، تبرید، دارو و سوخت روشنایی کاربرد داشت.

به طور مثال:

 • آب گازدار در سال ۱۷۷۲ و از نظر تجاری از سال ۱۷۸۳ ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت.
 • برای اولین بار در سال ۱۷۸۵ کلر برای سفید کردن منسوجات استفاده شد.
 • در سال ۱۸۴۴ برای اولین بار از اکسید نیتروژن برای بیهوشی در دندان پزشکی استفاده شد.

در این زمان بیشتر گازها برای استفاده سریع در واکنش‌های شیمیایی تولید می‌شدند. نمونه‌ ی قابل توجه ژنراتور دستگاه کیپس (Kipps) می باشد که در سال ۱۸۴۴ اختراع شد و می‌تواند برای تولید گاز های مانند: نیتروژن، سولفید هیدروژن، کلر، استیلن و دی‌اکسید‌کربن با واکنش‌های تکامل گاز ساده استفاده شود. استیلن در سال ۱۸۹۳ به ‌صورت تجاری تولید شد و از ژنراتورهای استیلن در حدود ۱۸۹۸ برای پخت و پز و روشنایی گاز استفاده می شد.

روند صنعتی شدن گازهای صنعتی

پیشرفت‌های زیادی در تولید صنعتی گازها مانند الکترولیز آب برای تولید هیدروژن (در سال ۱۸۶۹) و اکسیژن (در سال ۱۸۸۸)، فرآیند برین برای تولید اکسیژن که در سال ۱۸۸۴ اختراع شد. فرآیند کلرآلکالی برای تولید کلر در سال ۱۸۹۲ و فرآیند هابر (روشی صنعتی) برای تولید آمونیاک در سال ۱۹۰۸ انجام گرفت.

هنگامی که گازها به مقدار کم کشف و تولید شدند، سیر صنعتی شدن، دلیل نوآوری برای تولید در مقادیر بیشتری از این گازها شد.

ارزش گازهای صنعتی

گازهای صنعتی دارای انواع مشخص و شناخته شده ای می باشند و به دلیل داشتن سه مشخصه مهم واکنش پذیری، بی اثر بودن یا سرما در صنایع مختلف استفاده می شوند. این مشخصه ها در صنایع برای تولید یک محصول، نقش محافظتی یا ایجاد کیفیت خاص، کاهش هزینه تولید و غیره استفاده می شود.

تفاوت گاز های صنعتی و گاز های خاص

معمولا تشخیص تفاوت بین گازهای صنعتی و گاز های خاص (گاهی به آن  گاز های سیلندری و یا خلوص بالا نیز می گویند) پیچیده می باشد. انجمن گاز های فشرده استانداردهایی را برای تولید کنندگان تمام انواع گاز های فشرده تعیین می کند. این انجمن، فعالیت خود را با عنوان « توسعه و ارتقا استانداردهای ایمنی و  شیوه های ایمن در صنعت گاز های صنعتی» اختصاص داده است. به طور کلی، اکثر گاز های فشرده که در کابردهای صنعتی استفاده می شوند، در دسته گازهای صنعتی قرار می گیرند. در نتیجه برای تعریف درست از تفاوت میان گاز های صنعتی و گاز های خاص، بایستی فراتر از بعد کاربردی آنها نسبت به سایر عوامل مانند پیچیدگی، میزان خلوص و اطمینان از ترکیب، نگاه کرد.

گاز های فشرده، معمولا در پنج دسته نامرتبط تقسیم می شوند که عبارتند از: جو، سوخت فسیلی،گاز های سرد کننده، گاز های سمی، و گاز هایی که هیچ شباهتی ظاهری با سایر گروه ها ندارند. قرار گرفتن در این دسته بندی، تا حدی قراردادی می باشد و عموما بر اساس منشا گازها، کاربرد و یا ساختار شیمیایی گاز دسته بندی می شوند. گاز های خاص، می توانند در هر کدام از این پنج گروه قرار گیرند. در حقیقت، این گازها، گاز های صنعتی در سطح بالایی می باشند. با توجه به معانی گاز های خاص در فرهنگ لغت می توان آن ها را به صورت گاز هایی با کیفیت بالا برای کاربردهایی مشخص معرفی کرد که این کاربردها با استفاده از تحلیل، مطالعات آزمایشگاهی و دیگر روش ها در جهت تعیین مقدار، به حداقل رساندن و یا حذف مشخصه های ناشناخته یا نامطلوب درون گاز مشخص شده اند.

نحوه تولید گاز صنعتی

اکسیژن، نیتروژن، آرگون از اتمسفر مشترک و در واقع همان هوای تنفسی ما فرآوری می شوند. البته نئون، کریپتون و زنون هم از گاز های نادر این هوا هستند. دی اکسید کربن در کل از فرآیندهای صنعتی، خالص سازی شده و بدست می آید. البته از منابع زیرزمینی و اصلاح گاز متان نیز قابل دسترسی است. هیدروژن  و استیلن محصول فرآیند های شیمیایی هستند. به عنوان مثال هیدروژن از اصلاح گاز متان بدست می آید. هلیوم نیز از منابع زیر زمینی و حاصل فرآوری گاز می باشد.

انواع گازهاي صنعتي

 • گاز اكسيژن

اکسیژن عنصری است حیاتی و در هر جایی چه زمین و چه در کل جهان هستی وجود دارد. مولکول اکسیژن (۲ (O در زمین از نظر ترمو دینامیکی، ناپایدار می باشد، ولی توسط عمل فتوسنتز باکتری های بی‌هوازی و در مرحله بعدی توسط عمل فتوسنتز گیاهان زمینی به وجود می‌آید. گاز اکسیژن خالص به طور معمول سرعت واکنش‌های شیمیایی را بالاتر می‌برد و بازدهی آن‌ها را نیز بیشتر می‌کند. این گاز یکی از گاز های خطرناک صنعتی و آزمایشگاهی می باشد. به همین دلیل از کپسول اکسیژن برای نگهداری آن استفاده می‌شود. این کپسول ها با استفاده از مواد خاصی ساخته‌ شده و نکات ایمنی فراوانی در ساخت آن رعایت شده است. در کاربردهای صنعتی از این گاز برای جوشکاری و لحیم‌کاری استفاده می‌شود. این گاز می‌تواند برای تولید فیبر نوری و یا بهبود عملکرد راکتورهای هسته‌ای نیز استفاده شود. گاز اکسیژن را می‌توان برای پر کردن کپسول اکسیژن کمکی بیماران در کاربردهای پزشکی و آزمایشگاهی استفاده کرد. این گاز برای آب‌بندی آمپول‌ها و داروهای شیشه‌ای نیز استفاده می‌شود. در صورت نیاز به تخمیر گاز در فرآیندهای آزمایشگاهی، این گاز به‌ جای هوا استفاده می‌شود. این گاز برای کالیبراسیون دستگاه‌های آزمایشگاهی و افزایش دقت نتایج نیز استفاده می شود.

 • گاز نیتروژن

نیتروژن (N) عنصر اصلی در بافت های زنده می باشد و ۷۸٪ جو زمین را دربر گرفته است. گاز نیتروژن درصد زیادی از هوای اطراف ما را تشکیل می‌دهد. از این گاز می‌توان برای کاهش و یا از بین بردن اکسیداسیون مواد غذایی استفاده کرد. این گاز بی‌رنگ و بی‌مزه یکی از پرکاربردترین گازها در صنایع مختلف است. نیتروژن را می‌توان به دو صورت گاز و مایع در صنایع مختلف استفاده کرد. برای تهیه نیتروژن مایع گاز نیتروژن را تقطیر و سپس برای حمل‌ونقل و استفاده آسان‌تر از فلاسک نیتروژن استفاده می‌شود. گاز نیتروژن برای آماده‌سازی مخازن ذخیره نفت مورد استفاده می‌ باشد. همچنین این گاز برای ساخت برخی از انواع فلزات نیز استفاده می‌شود. به دلیل این که ترکیب فلزات با اکسیژن باعث اکسیده شدن آن‌ها می شود و ترکیبات فلز را از بین می‌برد. در فرآیندهای آزمایشگاهی، گاز نیتروژن را به ‌عنوان یک گاز حمل کننده استفاده کنند. از این گاز می‌توان به‌ عنوان ایجاد تعادل و یا پاک سازی در دستگاه‌های متفاوت آزمایشگاهی استفاده کرد. از گاز نیتروژن می‌توان برای بسته‌بندی مواد آزمایشگاهی فاسد شونده و نگهداری از میکروب‌ها، باکتری‌ها یا اسپرم‌های در حال آزمایش نیز استفاده کرد. این گاز به ‌منظور فریز کردن مواد آزمایشگاهی و نگهداری موادی که نیاز به دمای بسیار پایین دارند نیز کاربرد دارد.

 • گاز هليوم

گاز هلیوم به دلیل خواص منحصربفردش کاربردهای بسیار زیادی دارد. این گاز به عنوان خنک‌کننده فوق‌العاده برای کاربردهای سرمازایی مانند MRI، طیف‌سنجی تشدید مغناطیسی هسته ‌ای(NMR) ، شتاب ‌دهنده‌ های ذرات، برخورد دهنده‌ های درونی بزرگ، دستگاه تداخل ابررسانا کوانتومی(SQUID)، تشدید پارامغناطیسی اسپین الکترون(ESR)،  ذخیره انرژی مغناطیسی با ابررسانایی(SMES)، انتقال برق، حمل صفحات مغناطیسی، سنسورهای ابررسانا، طیف‌سنجی جرمی، آهنرباهای ابررسانا، میدان قوی جداکننده مغناطیسی، آهنرباهای ابررسانا در زمینه تریل برای راکتورهای همجوشی و دیگر تحقیقات سرماشناسی استفاده می شود.

هلیوم مواد ابررسانا را در دمای پایین سرد کرده و آهن ‌رباهای ابرمغناطیسی را در دمای پایین تا نزدیک به صفر مطلق سرد می‌کند، در نتیجه مقاومت الکترونیکی ابررسانا به طور ناگهانی تا صفر کاهش می‌یابد. مقاومت الکترونیکی بسیار پایین در ابررساناها باعث می شود که آنها میدان مغناطیسی قوی‌تری تولید کنند. در مورد تجهیزات MRI  در بیمارستان، هر چه میدان مغناطیسی قوی‌تر باشد، جزئیات بیشتری در اسکن تصویری رادیولوژی مشخص می‌شود. هلیوم به عنوان ابرخنک ‌کننده استفاده می‌شود، چراکه کم ‌ترین نقطه ذوب و نقطه جوش در میان عناصر را دارد. این گاز در فشار اتمسفر جامد نمی‌شود و از نظر شیمیایی بی‌اثر می باشد. همچنین، هلیوم در زیر ۲.۲ کلوین ابرسیال است. تا کنون، این ویژگی ابرسیالی در هیچ برنامه صنعتی مورد استفاده قرار نگرفته است.

گاز هلیوم دومین عنصر سبک بعد از هیدروژن است و چگالی آن از هوا کمتر است. بنابراین، هلیوم بعد از جنگ جهانی اول به عنوان گاز بالابر برای بالن استفاده شد. لازم به ذكر است گاز هليوم در ناوبري هوايي، جوشكاري، تشخيص نشت، كروماتوگرافي گازي، توليد مواد نيمه هادي، اسپري پوشش هاي فلزي، تولید فیبر نوری رسانه، انتقال گرما در راکتورهای هسته‌ای،  لیزر و نورپردازی، تلسکوپ و  هارد درایوها نیز كاربرد دارد. گاز هلیوم در کل از منابع زمینی به دست می‌آید. اما به دلیل خواص شیمیایی، گاز بسیار کمیابی می باشد. به همین دلیل برای جلوگیری از هدر رفتن این گاز در فرایندهای صنعتی و آزمایشگاهی باید آن را با روش‌هایی بازیافت کرد.

 • گاز هیدروژن

گاز هیدروژن گازی است که می تواند هم از منابع اولیه تجدید پذیر و هم از منابع تجدید ناپذیر تولید شود. امروزه تولید این گاز از منابع تجدید پذیر به سرعت، مراحل توسعه و رشد خود را طی می کند. این در حالی می باشد که تولید گاز هیدروژن از منابع تجدید ناپذیر به خصوص منابع فسیلی به دلیل محدود بودن این منابع روز به روز کمتر می شود.

گاز هیدروژن برای ساخت انواع ترکیبات پرکاربرد در صنعت و آزمایشگاه استفاده می شود. به طور‌ مثال هیدروژن ماده‌ای مناسب برای ساخت آمونیاک، اسید هیدروکلریک، متانول و تریتیوم است. این ترکیبات مشخص می‌کند که کاربرد اصلی گاز هیدروژن در صنایع هسته‌ای می باشد. هیدروژن در واقع دارای یک ایزوتوپ رادیواکتیو است که ماده اصلی فرآیندهای هسته‌ای و انجام فرایندهای همجوشی هسته‌ای می باشد.

هیدروژن برای ساخت روغن‌های جامد در صنایع غذایی نیز کاربرد دارد. از این گاز می‌توان برای تسهیل فرایند استخراج نفت و انجام اصلاحات در نفت خام نیز استفاده کرد. در کاربردهای آزمایشگاهی به ‌عنوان گاز حامل استفاده می‌شود. کاربرد گاز های حامل در دستگاه‌های آنالایزر کروماتوگرافی می باشد. در برخی موارد از هیدروژن به ‌عنوان یک گاز خنک‌کننده نیز استفاده می‌ شود. همچنین کاربردهایی نظیر تمیز کردن لباس‌ها، سفید کردن دندان‌ها، ضدعفونی کردن قارچ‌ها و کنترل آفات در باغ‌ها نیز دارد.

 • گاز آرگون

گاز آرگون در اتمسفر زمین تا حدود ٪۱ موجود می باشد. آرگون را به روش تقطیر جزء به جزء، از هوای مایع جداسازی می‌کنند و در صنعت از آن استفاده می کنند. از این گاز برای به وجود آوردن نورهای زنده استفاده می‌شود و دارای مصارفی در صنایع جوشکاری، طیف‌بینی و تولید تیتانیوم نیز است. انحلال‌پذیری آرگون در آب، تقریباً مشابه اکسیژن است. در هر دمایی، بی‌رنگ و بی‌بو، غیرسمی و غیرآتش‌گیر می باشد. در شرایط معمول، آرگون واکنش شیمیایی انجام نمی‌دهد و ترکیب شیمیایی پایدار تأیید شده‌ای در دمای اتاق ندارد.

این گاز به عنوان یکی از گاز های عجیب شناخته می شود چراکه با بقیه ی مواد واکنش نداده و ترکیب شیمیایی شناخته شده ای را تشکیل نمی دهد. آرگون اشتعال ناپذیر می باشد . این گاز از هوا سنگین تر است و به مقدار کمی در آب حل می شود. آرگون یک سردکننده ی ایده آل است، هنگامی که آرگون مایع بخارشده و سپس حرارت داده می شود، مقدار زیادی از حرارت را مصرف می کند.

جوشکاری آرگون از پرکاربردترین انواع جوشکاری در صنایع مختلف می باشد. زیرا آرگون با هوا واکنش نمی‌دهد و گازی بی‌اثر است. درنتیجه برای جوشکاری فلزات از آن استفاده می‌شود. فلزاتی که جوشکاری آن‌ها با اکسیژن باعث اکسیده شدن فلز و حتی از بین رفتن جوشکاری خواهد شد. از این گاز برای تصفیه برخی عناصر مانند زیرکنیوم و یا نگهداری از بلورهای عناصر دیگر نظیر ژرمانیوم و سیلیسیم استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای پر کردن لاستیک خودروها، فضای میانی پنجره‌های دوجداره و لامپ ‌های رشته‌ای نیز استفاده کرد.

از ترکیب گاز آرگون با گاز های دیگر در آزمایشگاه ها استفاده می‌شود. ترکیبات به ‌وجود آمده از این فرآیند را می‌توان برای نگهداری مواد آزمایشگاهی و کالیبراسیون دستگاه‌ ها نیز استفاده کرد. گاز آرگون گازی بسیار خطرناک است. به همین دلیل هنگام استفاده از آن در محیط‌ های آزمایشگاهی و صنعتی حتماً باید نکات ایمنی را با دقت بالا رعایت کرد. همچنین واکنش‌پذیری این گاز بسیار کم است و ساخت ترکیبات مختلف از آن کاری دشوار و زمان ‌بر است. البته این ترکیبات معمولاً پایداری زیادی دارند و این دلیلی برای استفاده در صنایع مختلف می‌ باشد.

 • گاز های مبرد

گاز مبرد تنوع زیادی در میان انواع گاز های صنعتی و آزمایشگاهی دارد. همان‌طور که از نامش مشخص است، از این گاز برای خنک‌سازی یا تهویه هوا استفاده می‌شود. برخی از پرکاربردترین انواع گاز مبرد گاز های R۱۱، R۴۱۰، R۴۰۴، R۴۰۷، R۲۲، R۱۲، R۱۳۴ و R۱۴۱ می باشند که در صنایع مختلف از این گازها برای خنک‌سازی قطعات استفاده می‌شود. همچنین برای پر کردن گاز یخچال، کولرهای گازی و کولر خودرو نیز از این گازها استفاده می‌شود. گاز مبرد در فرایندهای تبرید در کمپرسورهای مختلف استفاده می‌شوند. در آزمایشگاه ها از این گاز برای خنک‌سازی استفاده می‌شود. درواقع زمانی که نیاز است مواد آزمایشگاهی سرد نگه داشته شوند یا دمای هوای آن‌ها از حدی بالاتر نرود، از این گازها استفاده می‌شود.

 • دی اکسید کربن

دی اکسید کربن )  (CO2گازی بی اثر است و در برخی از کاربردها به ویژه برای آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه های آتش نشانی قابل حمل و سیستم های آتش نشانی از دی اکسید کربن برای خاموش کردن شعله های آتش استفاده می کنند چراکه بدون آسیب به مواد و بدون خطر برای سیستم های الکتریکی اتصال کوتاه یا آسیب رساندن به قطعات الکترونیکی فعالیت می کنند.

از کاربرد های این گاز های بی اثر پوشاندن مخازن انبار شده که حاوی مایعات یا پودرهای قابل اشتعال هستند، پوشاندن موادی که با وجود در هوا از بین می روند، مانند روغن نباتی، ادویه جات، ترشی جات و رایحه ها، پوشاندن هوای کنترل شده برای فعالیت های صنعتی مانند رشد کریستال های سیلیکون و ژرمانیوم، ساخت وسایل الکترونیکی دقیق، جوشکاری و لحیم کاری می باشند. همچنین برای جلوگیری از سوختن رشته های لامپ، تاخیر در تبخیر رشته ها با گاز های بی اثر وزن مولکولی بالا، برای کاهش مقدار اکسیژن یا سایر گاز های حل شده در یک مایع، پر کردن فضاهای عایق بین پنجره های چند جداره و ایجاد دستگاه های سبک تر غیر قابل اشتعال مانند بادکنک و مایع (استفاده از هلیوم به جای هیدروژن) نیاز به گاز های بی اثر می باشد.

گاز های صنعتی چگونه تولید می شوند؟

اکسیژن، نیتروژن، آرگون، زنون وکریپتون از هوایی که تنفس می کنیم تولید می شوند. در واقع هوایی که تنفس می کنیم مخلوطی از گاز های متفاوتی است که جو را در اطراف زمین تشکیل می دهند. به طور کلی هوا شامل نیتروژن و اکسیژن به علاوه مقدار کمی از آرگون و ردپای گاز های دیگر می باشد. دی اکسید کربن معمولا از خروجی فرآیندهای صنعتی تهیه و خالص سازی می شود. گاهی اوقات دی اکسید کربن از منابع زیر زمینی نیز تولید می شود. هیدروژن  و استیلن محصول فرآیند های شیمیایی می باشند و هلیوم از منابع زیر زمینی فرآوری می شود.

گاز صنعتی چگونه از هوا تولید می شود؟

برای تولید این گازها، از واحدهای جداسازی هوا استفاده می شود که معمولا ارتفاع آنها ۶۰ متر یا بیشتر می باشد. داخل سیستم های جداسازی فرآیند فیزیکی اتفاق می افتد که اجزاء تشکیل دهنده هوا را جدا می کند. این فرآیند، که به عنوان اصلاح کم دما (low-temperature rectification) نیز شناخته می شود، اساسا به این صورت عمل می کند: هوا وارد برج شده و سپس فیلتر می شود و فشار آن به ۶ بار می رسد. سرد سازی اولیه انجام می شود و هوا خشک شده و تمامی دی اکسید کربن موجود در آن توسط فیلتر های مولوکولارسیو از بین می روند. هوا تا ۱۷۵- سانتیگراد سرد شده و در مبدل اصلی تبدیل به مایع می شود. در این قسمت اکسیژن و نیتروژن جدا سازی می شوند و در مرحله بعدی آرگون جدا می شود. در نهایت گاز های جداسازی شده، در مخازن کرایوژنیک ذخیره سازی می شوند.

کاربرد گاز های صنعتی چیست؟

به دلیل پیشرفت روزافزون علم و صنعت کاربرد گاز های صنعتی نیز در حال گسترش می باشد. گاز های اشاره شده، کاربرد های فراوانی در حوزه های مختف صنعت دارند. در این قسمت به برخی از  کاربرد های مهم آن ها اشاره می کنیم.

 • کاربرد گاز های صنعتی در صنایع جوشکاری

احتراق در قسمت مشعل در دستگاه های جوشکاری یا از طریق گاز صنعتی و یا از طریق سوخت های وابسته به نفت به وجود می آید. در صنعت جوشکاری از گاز های صنعتی مانند آرگون و دی اکسید کربن استفاده می شود. گاز صنعتی آرگون گازی بی اثر است و مانع اکسایش در نقطه ی جوش می شود. کربن دی اکسید هم یکی دیگر از گاز های بی اثر مورد استفاده در صنعت جوشکاری می باشد. استفاده از این گاز های صنعتی در جوشکاری اثر محافظتی بر نقطه ی جوش دارد و باعث افزایش کیفیت جوش می شوند، از طرفی استفاده از این گازها از پاشیدن جرقه به اطراف تا حدودی جلوگیری می کند.

 • کاربرد گاز های صنعتی در خودرو سازی

گاز های پرکاربرد صنعتی در صنایع خودرو سازی نیز استفاده می شوند. گاز صنعتی N2O کارکرد موتور خودرو را بهینه سازی می کند. گاز نیتروژن باعث کاهش اصطکاک بین لاستیک خودرو و سطح زمین می شود چراکه وزن حجمی سبکی دارد و کاهش اصطکاک در خودرو باعث راحت تر شدن حرکت می شود، این موضوع باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود و با کاهش مصرف سوخت به حفظ محیط زیست هم کمک می شود.

 • کاربرد گاز های صنعتی در پزشکی

امروزه از گاز های صنعتی در پزشکی استفاده های زیادی می شود. مهم ترین استفاده آن از گاز اکسیژن برای تنفس است. گاز صنعتی اکسیژن برای اکسیژن رسانی به وسیله دستگاه های اکسیژن رسان به بیماران تنفسی در بخش ICU و بخش های دیگر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. نیتروز اکساید گاز صنعتی دیگری می باشد که در القای بیهوشی و کاهش درد در زایمان طبیعی استفاده می شود. گاز صنعتی دی اکسید کربن نیز در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال در عمل های جراحی مانند آندوسکوپی و همچنین برای بالا بردن شدت تنفس استفاده می شود. همچنین جالب است بدانید مخلوطی از گاز های صنعتی مانند گاز نیتروژن و گاز اکسیژن در دستگاه های احیای بیمارستان ها استفاده می شود.

 • کاربرد گاز های صنعتی در صنایع غذایی

برای خشک کردن انواع دانه های کشاورزی می توان از گاز های صنعتی استفاده کرد. گاز صنعتی نیتروژن با داشتن نقطه ی شبنم مناسب برای خشک کردن دانه های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از گاز های صنعتی برای انجماد سریع مواد غذایی مانند گوشت، مرغ و سبزیجات استفاده می شود که باعث افزایش کیفت محصولات در هنگام ذوب شدن خواهد بود.

 • کاربرد گاز های صنعتی در صنایع فولادی

گاز صنعتی آرگون در صنایع فولادی استفاده ی زیادی دارد و در تصفیه ی فولاد ضد زنگ و همچنین در برش های لیزری مورد استفاده قرار می گیرد. اکسیژن نیز گاز صنعتی دیگری است که برای بالا بردن گرمای احتراق در صنایع فولاد استفاده می شود.

کاربرد گاز های صنعتی در مراکز تحقیقاتی

در مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه ها برای موارد مختلفی از جمله در دستگاه های کروماتوگرافی، کالیبراسیون و … از گاز های پرکاربرد صنعتی استفاده می شود.

 • کاربرد گاز های صنعتی در موشک سازی

گاز هیدروژن در تولید راکت و انواع موشک ها کاربرد دارد. همچنین می توان انتظار داشت که در آینده سوخت های هیدروژنی جایگزین سوخت های فسیلی شوند.

 • کاربرد گاز های صنعتی در آب و فاضلاب

برخی گاز های صنعتی مانند ازن به دلیل داشتن مزایای بیشتر نسبت به کلرزنی آب برای تصفیه کاربرد های زیادی دارند. مزایای استفاده از گاز صنعتی گند زدایی بالا، از بین بردن رنگ، بو و میکروارگانیسم ها، به جای نگذاشتن آلودگی ثانویه، اثر گذاری بالا در زمان پایین و… می باشد. همچنین با افزایش جمعیت کره ی زمین و افزایش فاضلاب، تصفیه ی آن ها در زمان کوتاه مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است که استفاده از گاز صنعتی ازن می تواند مفید واقع شود.

 • کمک گاز های طبیعی به محیط زیست

وجود انواع ویروس ها و باکتری ها و انگل ها در استخرهای پرورش آبزیان می توانند سلامت آبزیان را به خطر بیاندازند، از طرفی، استفاده کردن از مواد ضد میکروب در آب ممکن است خطراتی را هم برای خود آبزیان و هم برای مصرف کنندگان به وجود بیاورد، در نتیجه استفاده از گاز های پرکاربرد در صنعت باعث بهبود سلامت و کیفیت زندگی می شود.

در صنعت کشاورزی نیز هنگام آبیاری برای زدودن انگل ها و آفت ها از گاز صنعتی ازن استفاده می شود. تمام این موارد بدون آسیب زدن به کیفیت آب و بدون تخریب محیط زیست به دلیل استفاده از کلر انجام می شود و درواقع هر چه از کلر و مشتقات آن در هر صنعتی کمتر استفاده شود به حفظ محیط زیست بیشتر کمک می شود و این اتفاق می تواند با استفاده از گاز صنعتی مناسب انجام گیرد.

خرید و فروش گاز های صنعتی

مصرف زیاد گازهای صنعتی در جهان، خرید و فروش این گاز های با ارزش را هم به عنوان یک صنعت درآورده است. بسیاری از کارخانه ها برای خالص سازی و تولید گاز های صنعتی راه اندازی شده اند و اقدام به تولیدات گسترده ی این گازها در انواع مختلف نموده اند. کپسول گاز های صنعتی با خلوص های مختلف و در مقادیر متفاوت عرضه می شوند.

گاز های پرکاربرد صنعتی هم در ایران در برخی از شرکت ها تولید و هم از خارج از کشور وارد می شوند. این گازهای صنعتی را در کپسول هایی با اندازه ی ۱۰ تا ۴۰ لیتری و در بعضی شرکت ها با اندازه ی ۱ لیتری هم عرضه می کنند. در این میان برای رسیدن این گازها از تولید کننده به صورت کپسول یا سیلندر و یا حتی بطری و کارتریج به دست مصرف کنندگان ، بایستی توسط  توزیع کنندگان گاز های صنعتی با رعایت کردن کامل نکات ایمنی منتقل شوند. البته در مصارف صنعتی بزرگ که نیاز به مقدار بیشتری از گاز های صنعتی است مانند صنعت فولاد، شرکت های تولید کننده ی گاز صنعتی مورد نیاز در نزدیکی شرکت های مصرف کننده ساخته می شوند و این گازها به وسیله خط لوله به کارخانجات صنعتی برده می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند.

خطرات

در هنگام استفاده از سیلندر گازهای صنعتی بایستی ایمنی لازم را رعایت و خطرات مختلف را بررسی کرد. در ادامه به برخی از خطرات احتمالی که باید حذف گردند اشاره می شود:

جلوگیری از سقوط سیلندر، قرار نگرفتن سیلندر گاز های صنعتی واکنش پذیر در نزدیکی سیلندر گاز های قابل اشتعال، قرار دادن کپسول گاز های صنعتی در مکانی با تهویه ی مناسب، دقت در باز کردن شیر سیلندر، عدم استفاده از دخانیات هنگام استفاده از گاز های صنعتی، استفاده نکردن از مواد روغنی در اطراف کپسول گازهای صنعتی، تمیز نگه داشتن کپسول گاز های صنعتی.

بعضی از گازهای پرکاربرد در صنعت، معروف به گاز های خفه کننده می باشند. به همین دلیل در مکانی که این گازها نگه داری می شوند علاوه بر اینکه باید تهویه ی مناسبی وجود داشته باشد باید نشتی کپسول حاوی گاز های صنعتی نیز همواره مورد بررسی قرار گیرد.

نحوه بسته بندی و ارسال گازهای صنعتی

گازهای صنعتی در حجم های کوچک به صورت سیلندر های گاز فشرده در اختیار مصرف کنندگان و صنایع قرار می گیرند. صنایعی که در حجم های بالایی از گاز صنعتی استفاده می کنند بایستی از مخازن گرایوژنیک برای انتقال گاز به محل مصرف استفاده کنند، که از این روش برای گاز های اکسیژن، نیتروژن، آرگون و دی اکسید کربن استفاده می شود. در حجم های خیلی بالاتر، از ناوگان و یا خطوط لوله کشی گاز صنعتی برای انتقال گاز به صنایع مصرف کننده استفاده می کنند. در صورتی که قصد خرید گاز های صنعتی با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام کمپرسور، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر ، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید