پرشر سوئیچ

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. مقالات
 4. chevron_right
 5. پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ (Pressure Switch)

پرشر سوئیچ یا سوئیچ فشار، سوئیچ کنترل فشار است و در صنعت برای تنطیم فشار مخازن یا جلوگیری از افزایش فشار در محیط های تحت فشار کاربرد دارند. پرشر سوئیج یا کنترلر فشار دارای یک کنتاکت الکتریکی است و با رسیدن فشار به مقدار تعیین شده، کنتاکت فعال و یک سیگنال الکتریکی ارسال می کند و سوئیچ قطع می شود. همچنین ممکن است سوئیچ های فشار به نحوی طراحی شوند که در صورت افزایش و یا کاهش فشار سیستم را قطع و یا وصل کنند. پرشرسوئیچ نقش مهمی را در برقراری ایمنی و کنترل در سیستم های تحت فشار ایفا می کنند، همچنین با توجه به کاربری، فشار کاری و سیال دارای انواع گوناگون می باشند. سوئیچ Pressure Switch - پرشر سوئیچ

کاربرد پرشر سوئیچ در سیستم هایی است که با فشار کار می کنند و نیاز به روشن و خاموش شدن در رنج مشخصی از فشار را دارند.

سنسور فشار (المان فشار) در پرشر سوئیچ

در پرشر سوئیچ ها از سنسورهایی با فشار متفاوت استفاده می شود و با توجه به سنسور به کاررفته در آن ها رنج فشاری و دقت اندازه گیری آن متغییر است.

انواع پرشر سوئیچ  براساس المان اندازه گیری

 • پرشرسوئیچ بردونی
 • پرشرسوئیچ دیافراگمی
 • پرشرسوئیچ پیستونی
 • پرشرسوئیچ تفاضلی یا دیفرانسیل
 • پرشرسوئیچ حالت جامد (پرشرسوئیچ سالید استیت)
 • پرشر سوئیج پیستون – دیافراگمی
 • پرشرسوئیچ بیلوزدار
 • پرشرسوئیچ کپسولی

پرشر سوئیچ بردونی

المان اندازه گیری در این نوع سوئیچ فشاری، لوله بردون می باشد. لوله بردون از یک لوله بیضی شکل تشکیل شده است که با افزایش فشار طول آن افزایش پیدا کرده و به سمت جلو حرکت می کند و با کاهش فشار نیز طول آن کاهش می یابد. هنگامی که فشار افزایش پیدا می کند، طول لوله بردون به حداکثر مقدار تعیین شده می رسد و سوئیچ فشار وصل می شود. در زمانی که فشار به کمتر از میزان تعیین شده می رسد، سوئیچ فشار جدا می شود. سوئیچ فشار لوله بردون دارای نرخ چرخه پایینی است و این نرخ کمتر از ۲۵ چرخه در دقیقه می باشد. رنج کاری پرشرسوئیچ ۳٫۵ تا ۱۲۰ پاسکال می باشد و خطای اندازه گیری در پرشرسوئیچ لوله بردون  ۰٫۵ درصد است.

3 1 - پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ دیافراگمی

این نوع سوئیچ های فشاری از جنس فلز و یا پلاستیک می باشند و با افزایش و یا کاهش فشار دیافراگم جابه جا می شود و در نتیجه جابه جایی دیافراگم، به پیستون فشار وارد می شود و پیستون نیز جابه جا می شود. با افزایش فشار تا مقدار ماکزیمم تعیین شده، دیافراگم به سوئیچ می رسد و کنتاکت وصل می شود. رنج کاری پرشرسوئیچ دیافراگمی از فشار خلا تا ۱۱ مگاپاسکال است و خطای اندازه گیری در این نوع پرشرسوئیچ ۲ درصد می باشد.

4 2 - پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ پیستونی

عملکرد سوئیچ فشاری پیستونی مانند پرشرسوئیچ دیافراگمی به صورت مکانیکی است. این نوع سوئیچ فشاری از دو استوانه که یکی از استوانه ها درون دیگری قرارگرفته است، تشکیل شده است. برای برگشت پیستون به حالت اولیه از یک فنر که دارای مقاومت ثابتی است استفاه می شود. همچنین این فنر قابلیت محکم کردن و یا شل کردن برای تنظیم فشار به مقدار مورد نظر برای عملکرد پرشرسوئیچ را دارا است.

5 - پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ تفاضلی یا دیفرانسیل

این نوع سوئیچ فشاری دارای دو ورودی و یک سنسوردیافراگمی و یا الاستومری است. تا زمانی که فشار بین دو ورودی برابر باشد هیچ فعالیتی انجام نمی گیرد به محض تغییر فشار بین دو ورودی، سنسور دیافراگمی و یا الاستومری فعال شده و قطع و یا وصل می شود. با بالارفتن فشار در ورودی فشار، دیافراگم به سمت کم فشار رفته و پیستون را به سمت سوئیچ حرکت می دهد و سوئیچ سیگنال الکتریکی را فعال و به محل مورد نظر ارسال می کند.

6 - پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ حالت جامد یا پرشرسوئیچ سالید استیت

این نوع سوئیچ فشاری از یک کرنش سنج و یک ترایاک تشکیل شده  و دارای صفحه نمایش است. خروجی آن به صورت آنالوگ و یا دیجیتال می باشد و دارای ۴ نقطه سوئیچ گوناگون قابل برنامه ریزی می باشد. پرشرسوئیچ سالید استیت در برابر لزرش و ضربه مقاوم می باشد و طول عمر بالایی دارد. این نوع پرشرسوئیچ در طیف گسترده ای از فشارها کاربرد دارد و خطای اندازه گیری در آن کمتر از ۰٫۲۵ درصد می باشد.

7 - پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ پیستونی_دیافراگمی

این نوع سوئیچ فشاری دارای یک دیافراگم الاستومتری است که این دیافراگم موجب حرکت پیستون شده و پیستون زبانه سوئیچ را به حرکت در می آورد. رنج کاری این پرشرسوئیچ از فشار خلا تا ۱۱ مگاپاسکال می باشد و خطای اندازه گیری در پرشرسوئیچ پیستونی دیافراگمی ۲ درصد است.

8 1 - پرشر سوئیچ

عملکرد پرشر سوئیچ فشار بالا (High Pressure Switch) و پرشر سوئیچ فشار پایین (Low Pressure Switch)

نحوه عملکرد، سوئیچ‌ های فشار سیستم‌ های تبرید به دو دسته فشار بالا یا های پرشر (HPS)  و فشار پایین یا لو پرشر (LPS) تقسیم می‌شوند. از های پرشر سوئیچ  برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات در اثر افزایش فشار در مواردی مانند گرفتگی کندانسور استفاده می‌شود. از لو پرشر سوییچ در زمان کاهش فشار ماده مبرد (به طور مثال در هنگام کاهش ماده مبرد در لوله‌ها) چرخه را قطع می‌کند و درنتیجه از مواردی مانند یخ زدگی اواپراتور جلوگیری می‌شود. البته جلوگیری از این اتفاق‌ها وابسته به فشار تنظیم شده در پرشر سوئیچ می باشد.

های پرشر سوئیچ (High Pressure Switch)

اتفاقات مختلفی ممکن است موجب افزایش فشار، بیش از حد مجاز شود و سوییچ فشار بالا به کار بیفتد. شارژ بیش از حد ماده مبرد، خرابی فن کندانسور، از دست رفتن آب خنک کننده در کندانسور، دمای بالای محیط اطراف، وجود هوا یا دیگر گازهای غیر تراکم‌پذیر در سیستم و همچنین انسداد لوله‌های خروجی کمپرسور از جمله مواردی هستند که موجب افزایش فشار در چرخه می‌شوند. های پرشر سوئیچ در خط دهش (Discharge line) قرار می‌گیرد که فشار بیش‌تری نسبت به سایر بخش های سیستم دارد.

هنگامی که فشار در این بخش بیشتر از حد مجاز شود، این سوئیچ فشار چرخه را قطع می‌کند. های پرشر سوئیچ به طور معمول به صورت اتوماتیک ریست نمی‌شود. از این‌ جهت بایستی به صورت دستی ریست شود تا سیستم مجددا به کار بیفتد. دلیل این موضوع نیز این است که افزایش فشار یک خطر جدی می باشد. بایستی قطعات قبل از شروع مجدد چرخه کاملا بررسی شوند و نقص های احتمالی نیز برطرف شوند تا بتوان دوباره سیستم را راه انداخت.

لو پرشر سوئیچ (Low Pressure Switch)

جهت محافظت از کمپرسور در مقابل کاهش فشار، از لو پرشر سوئیچ استفاده می‌شود. درصورت کاهش فشار، امکان دارد خلا نسبی در لوله‌ها ایجاد شود و هوای ناخواسته وارد سیستم شود. همچنین هنگامی که شیرهای برقی جریان گاز را قطع کنند و گازی به کمپرسور باز نشود، کنترلر فشار پایین فعال می‌شود. برخلاف سوئیچ فشار بالا، سوئیچ فشار پایین می‌تواند به صورت اتوماتیک نیز ریست شود. اگر فشار پشت کمپرسور افزایش یابد، چرخه دوباره خود به خود راه‌اندازی خواهد شد.

کاهش فشار گاز و از دست رفتن مبرد ممکن است مشکلات دیگری را نیز در سیستم ایجاد کند. به عنوان مثال، مقداری از روغن کمپرسور به همراه ماده مبرد در طول چرخه حرکت می‌کند، در صورت از دست رفتن گاز، بخشی از روغن نیز از سیستم خارج می‌شود. از دست رفتن روغن نیز خود مشکلات زیادی را می‌تواند در کمپرسور ایجاد کند. 

انواع پرشرسوئیچ ها با توجه به نوع عملکرد

 • پرشر سوئیچ پنوماتیک
 • پرشر سوئیچ هیدرولیک

پرشر سوئیچ پنوماتیک

پرشر سوئیچ های پنوماتیک همان سوئیچ های فشاری هوا می باشد که ساده ترین نوع سوئیچ های فشاری است و در سیستم های پنوماتیک کاربرد دارند.

کاربرد پرشر سوئیچ پنوماتیک

 • مصارف خانگی (روشن کردن اتوماتیک پمپ)
 • قطع جریان الکتریکی کمپرسور گاز
 • قطع کمپرسور گاز
 • باتری ها
 • روشن /خاموش کردن زنگ هشدار در کابین خلبان
 • شمارش ترافیک و پمپ بنزین

انواع پرشر سوئیچ هیدرولیک

 • پرشرسوئیچ آب
 • پرشرسوئیچ بخار
 • پرشرسوئیچ گاز
 • پرشرسوئیچ ضد انفجار

پرشر سوئیچ آب

پرشر سوئیچ آب در صنایع هیدرولیک مانند خودرو برای نمایش هشدار در زمانی که فشار روغن موتور از سطح قابل قبول و ایمن پایین تر باشد و یا برای کنترل قفل کردن اتوماتیک گشتاور انتقالی اتوماتیک دارای کاربرد می باشد. همچنین در پمپ های آب و خطوط  آبرسانی و غیره کاربرد فراوانی دارند.

9 - پرشر سوئیچ

پرشرسوئیچ بخار

عملکرد این نوع پرشر سوئیچ، با بخار می باشد و بایستی قابلیت تحمل دمای بالا و رطوبت را داشته باشد. آن ها در خنک کردن آب، روغن، هوا و فلورید هیدروژن کاربرد دارند. پرشرسوئیچ های بخار به دو صورت NO یا NC هستند و با رسیدن فشار به مقادیر تعیین شده آلارم آن روشن می شود.

پرشرسوئیچ گاز

در پرشر سوئیچ گازی بایستی تا حد ممکن مانع جرقه زدن در قسمت الکتریکی شد، پرشرسوئیچ گاز برای گازهای مشتعل کاربرد دارد.

10 - پرشر سوئیچ

پرشرسوئیچ ضد انفجار

کاربرد پرشر سوئیچ ضد انفجاری در مواردی است که خطر آتش سوزی ناشی از جرقه و گاز قابل اشتعال وجود دارد. محفظه این نوع پرشرسوئیچ در برابر جرقه و نفوذ گازهای محیطی مقاوم می باشد.

11 - پرشر سوئیچ

کاربرد پرشر سوئیچ

 • پمپ های آب
 • پنل فشار در درب های کشویی
 • سوئیچینگ در جریان های بالا، به عنوان مثال در پمپ ها و درایوها
 • فعال کردن آلارم در زمان افت فشار در داخل هواپیما
 • کنترل شارژ داخل باتری
 • کمپرسورهای گاز الکترونیکی

 نحوه انتخاب پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ با سیال در ارتباط می باشد و تحت تاثیر فشار سیال است. درنتیجه بایستی متناسب با فشارمورد نظر باشد و با واحد تشخیص فشار همخوانی داشته باشد. شناخت کامل سیستم اندازه گیری و عملکرد و سیال کاری بسیار ضروری می باشد. از جمله مهم ترین مواردی که در انتخاب سوئیچ های فشاری بایستی به آن توجه کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حداکثر فشار قابل تحمل
 • رنج کاری و نقطه تنظیم
 • نحوه اتصال و کانکشن
 • دقت و تکرارپذیری
 • قابل استفاده در محیط های انفجاری و IP پرشر سوئچ

درجه حفاظت (کد IP) برای پرشر سوئیچ

کد IP یک فاکتور مهم در انتخاب یک سوئیچ فشار است که باید با توجه به محیط اطراف سیستم تبرید انتخاب شود. عدد اول از سمت چپ نشان دهنده میزان مقاومت دستگاه در مقابل جسم سخت خارجی و عدد دوم میزان مقاومت در مقابل نفوذ آب را نشان می‌دهد. به طور کلی هرچه این عدد بزرگتر باشد، میزان مقاومت در مقابل رطوبت، گرد و خاک و دیگر آلودگی‌ها بیشتر است.

اطلاعات فنی پرشر سوئیچ موجود در بهسام

اطلاعات فنی
نام کالا کد کالا
پرشر سوئیچ تک فاز TB245 TB335 TB510 TB660 TB851 TB981 TB1500
۱۵۰ ۲۵۰ ۳۵۰ ۵۵۰ ۷۵۰ ۱۰۰۰ ۱۵۰۰
پرشر سوئیچ سه فاز شیشه ای TB245 TB335 TB510 TB660 TB851 TB981 TB1500
۱۵۰ ۲۵۰ ۳۵۰ ۵۵۰ ۷۵۰ ۱۰۰۰ ۱۵۰۰
موارد مصرف: کمپرسور های پیستونی ۱۰۰ الی ۷۵۰ لیتر بر دقیقه

چرا پرشر سوئیچ را از بهسام خریداری کنیم؟

 • دارای گارانتی بی قید و شرط بلند مدت
 • هماهنگی دقیق و بالای پرشر سوئیچ با دیگر قطعات کمپرسور هوای فشرده .
 • دارا بودن نیروی متخصص برای نصب
 • دارا بودن لوازم جانبی مورد نیاز
 • قیمت های متعادل و کاملا به صرفه نسبت به کیفیت بالای آن
 • پشتیبانی و راهنمایی استفاده از دستگاه
 • راندمان نسبی بالای قطعات نسبت به بقیه رقبا
 • استفاده از قطعات استاندارد و با کیفیت

خرید پرشر سوئیچ در تهران

در صورتی که قصد خرید پرشر سوئیچ با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام کمپرسور ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر ، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید