شیر یکطرفه ۱/۲

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. مقالات
 4. chevron_right
 5. شیر یکطرفه ۱/۲

شیر یک طرفه

شیر یک طرفه قطعه مهمی برای هر کمپرسور هوای فشرده به حساب می آید و در تمامی کمپرسور های هوا وجود دارد و بخش جدایی ناپذیر این دستگاه می باشد. شیر های یک طرفه در کمپرسور های پیستونی، کمپرسور پیچ دوار و کمپرسور های چرخشی نیز استفاده می شوند. در بسیاری از کمپرسور ها حتی بیشتر از یک شیر یک طرفه وجود دارد. با توجه به این توضیحات، در ادامه به بیان اهمیت و نقش شیر یک طرفه در کمپرسور هوای فشرده می پردازیم.

شیر یک طرفه چیست؟

شیر یک طرفه اجازه حرکت جریان تنها از یک سمت را می دهد و هنگامی که هوا در جهت عکس خط در حال حرکت است مانع از جریان برگشتی (جریان معکوس) می شود. شیر یک طرفه ماهیت خودکار دارد و برای باز و بسته شدن به کمک نیاز ندارد. برخلاف دیگر شیر های موجود در کمپرسور هوا، شیر یک طرفه حتی اگر هوا، برق و یا نیروی انسانی حضور نداشته باشد هم به کار خود ادامه می دهد. شیر یکطرفه ۱/۲ بسیار پرکاربرد است و در همه جا یافت می شود.

به طور مثال اگر در خانه پمپ آب دارید حتما شیر یک طرفه نیز در آن وجود دارد تا  از برگشت جریان به داخل پمپ ممانعت کند. به طور کلی در صنعت هر جایی که به پمپ نیاز باشد، شیر یک طرفه وجود دارد. مانند تمامی شیر ها، شیر های یک طرفه قابل استفاده در انواع مختلفی از محیط ها می باشند.

مانند: مایعات، هوا، گاز ها، بخار، میعانات و در برخی از موارد مایعات با ذرات ریز یا دوغاب ها. کاربرد شیر یک طرفه موارد بسیار زیادی است از جمله: تخلیه پمپ و کمپرسور هوا، خطوط تولید، خلا شکن، تولید بخار و میعانات، برج خنک کننده، پمپ های مواد شیمیایی، دیگ های بخار، خطوط تصفیه نیتروژن، سیستم های  HVAC، آب و برق، ایستگاه های شستشو، پمپ های فشار و خطوط تزریق.

یک طرفه - شیر یکطرفه 1/2

نحوه کار شیر یک طرفه

شیر های یک طرفه نوعی شیر حساس به جریان می باشند و به نوع حرکت سیال برای باز و بسته شدن وابسته هستند. شیر های یک طرفه در کمپرسور هوا، قطعات بسیار ساده ای هستند و با اینکه انواع گوناگونی دارد، اصول همگی آنها یکی است. داخل شیر یک طرفه در کمپرسور هوا یک دیسک یا گوی (در شیر های یک طرفه کوچک متداول است که از گوی استفاده شود) و فنر خواهید دید که وظیفه آن فشرده کردن دیسک یا گوی می باشد. دیسک داخلی شیر یک طرفه به جریان اجازه حرکت به جلو را می دهد. در این صورت شیر باز می باشد. اما اگر فشار جریان رو به جلو کم شود یا جریان در خلاف جهت وارد شیر شود، با توجه به نوع طراحی، دیسک شروع به بستن شیر یک طرفه می کند.

شیر یک طرفه دارای ساختمان ساده ای است و از بدنه، محل قرار گیری دیسک، دیسک جریان و پوسته تشکیل شده است. با توجه به نوع طراحی ممکن است موارد دیگری مانند میله، پین لولا، فنر، بازوی دیسک، پلوله، الاستومر ها و یاتاقان در آن وجود داشته باشد. عایق بندی داخلی دیسک شیر یک طرفه و محل قرار گیری آن به فشار جریان برگشتی وابسته است و این برخلاف مکانیزمی که در شیر روشن / خاموش برقرار است، می باشد. به همین دلیل، نرخ نشت مجاز برای شیرهای یک طرفه نسبت به شیر های روشن / خاموش بیشتر می باشد. به طور کلی سطوح آب بند فلزی مقداری نشتی دارند در حالی که الاستومر ها، از جمله Buna-N و  Viton میزان  نشت را به صفر می رساند.

به همین دلیل، الاستومر ها را باید برای محیط هوا / گاز و آب بندی کم فشار، که از نظر شیمیایی نیز بایستی سازگار باشند، در نظر گرفت. در حقیقت هرچه میزان فشار هوا بیشتر باشد، سخت تر است که دیسک یا گوی به حالت ابتدایی بازگردند. گاهی اوقات شیر های یک طرفه در فشار پایین موجب نشتی هوا می شوند و زمانی که فشار بیشتر می شود نشتی آنها متوقف می شود. اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد اما وقتی نحوه کار داخلی شیر یک طرفه را بدانید، می توانید نشتی آن در فشار پایین را درک کنید.

یک طرفه 1 - شیر یکطرفه 1/2

شیر یک طرفه چه عملکردی در کمپرسور هوا دارد؟

تنها وظیفه شیر یک طرفه در کمپرسور هوا اجازه عبور جریان هوا از یک سمت به سمت دیگر می باشد و همچنین جریان هوا را در جهت مخالف مسدود می کند. اگر از یک طرف در شیر یک طرفه بدمید، مشاهده می کنید که هوا به راحتی و بدون هیچ مشکلی از طرف دیگر خارج می گردد. اما اگر از جهت دیگر شیر در آن بدمید، آنگاه امکان ندارد هوا از سمت دیگر خارج شود. همین اتفاق در داخل کمپرسور هوا یا سیستم هوای فشرده اتفاق می افتد. هنگامی که هوای فشرده شده از دریچه یک طرفه عبور می کند، امکان ندارد که بتواند دوباره به عقب بر گردد.

چرا از شیر یک طرفه در کمپرسور هوای فشرده استفاده می شود؟

دلایل زیادی در مورد استفاده از شیر یک طرفه در کمپرسور وجود دارد. گاهی اوقات تا بیش از ۵ شیر یک طرفه در یک کمپرسور استفاده می شود. تعداد استفاده از شیر یک طرفه در کمپرسور به نوع، اندازه و مدل و شرکت سازنده آن بستگی دارد.

همانطور که در بخش قبل گفته شد، شیر یک طرفه تنها اجازه عبور هوا از یک سمت را می دهد، در واقع با کمک شیر های یک طرفه در کمپرسور می توان فشار هوا را در بخش هایی از دستگاه حفظ  و هم زمان بخش های دیگر را از فشار هوا تخلیه کرد. همچنین شیر یک طرفه در کمپرسور هوای فشرده مانع از این می شود که هوای فشرده شده ای که از مخزن خارج شده مجددا وارد کمپرسور (مخزن یا لوله ها) شود. شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که در چه بخش هایی از کمپرسور هوا، شیر یک طرفه قرار گرفته است؟ پاسخ این سوال با توضیحات در بخش بعدی ارائه می شود.

مکان قرار گیری شیر یک طرفه در کمپرسور هوای فشرده

کمپرسور های پیستونی رفت و برگشتی: این نوعی از کمپرسور هوا با حرکت پیستون به عقب و جلو کار می کند. در بخش های گوناگونی از این کمپرسور می توان شیر یک طرفه را پیدا کرد. دو شیر یک طرفه به صورت مجموعه در داخل پستون به دلیل کنترل جریان هوایی که به پیستون ها وارد می شود، قرار دارند. با حرکت پیستون به سمت پایین، جریان هوا به داخل شیر یک طرفه اول مکیده می شود. هنگامی که پیستون دوباره به سمت بالا می آید، هوا فشرده شده، از پیستون به شیر یک طرفه دوم وارد می شود.

این شیر خروجی می باشد و مانع از برگشت هوا به داخل سیلندر می شود. علاوه بر این دو شیر یک طرفه، شیر دیگری نیز بین کمپرسور و مخزن هوای فشرده قرار دارد. وجود شیر های یک طرفه باعث می شود زمانی که هوا به داخل مخزن پمپ شد امکان بازگشت دوباره به کمپرسور و خاموشی دستگاه را نداشته باشد. در زمان خاموشی، در داخل لوله میان کمپرسور پیستونی رفت و برگشتی و مخزن هوا (لوله تخلیه) هوا دمیده می شود. این کار توسط شیر دمنده انجام می گیرد.

دمیده شدن به این معناست که فشار هوا در داخل لوله ای که دمش در آن انجام می گیرد به صفر بار می رسد. این کار به فعالیت دوباره کمپرسور هوا کمک می کند. معمولا شیر دمنده با سوئیچ فشار یکپارچه می شود. شیر یک طرفه که میان این لوله ها و مخزن هوا نصب شده این اطمینان را به وجود می آورد که دمش در یک لوله نازک انجام می گیرد و فشار کل مخزن صفر نمی شود. اگر خارج از بخش سوئیچ فشار و هنگامی که کمپرسور خاموش است، صدای نشتی هوا شنیده شد، بایستی بدانید که سوئیچ شما خراب شده و این صدای شیر یک طرفه است که نشتی دارد و هوا را خارج می کند.

4 1 - شیر یکطرفه 1/2

کمپرسور های اسکرو:

شیر یک طرفه در شیر ورودی (یا شیر تخلیه) کمپرسور های اسکرو وجود دارد. این شیر یک طرفه هنگامی کار می کند که کمپرسور متوقف شده باشد. در این صورت، هوای فشرده هنوز هم داخل کمپرسور وجود دارد و تلاش می کند تا راهی برای خروج پیدا کند. وظیفه شیر یک طرفه در کمپرسور های اسکرو، ممانعت از ورود دوباره هوای فشرده (یا حتی روغن پمپ) به داخل کمپرسور می باشد.

با این حال ممکن است مشکلاتی در این مورد به وجود آید. بارها مشاهده شده که به دلیل گیر کردن شیر یک طرفه مقدار زیادی روغن خارج شده و مشکلاتی را برای کمپرسور هوا ایجاد کرده است. در کمپرسور های اسکرو شیر یک طرفه دیگری نیز وجود دارد که درست زیر کمپرسور نصب می گردد. این شیر نیز وظیفه دارد تا مانع از بازگشت دوباره هوا و روغن به داخل المان کمپرسور شود. آخرین شیر یک طرفه در کمپرسور های اسکرو مربوط به خروجی کمپرسور هوا است.

هرگونه هوایی که به وسیله کمپرسور هوا تولید می شود نباید تحت هیچ عنوانی مجددا وارد کمپرسور شود. هوا بایستی تنها در یک جهت حرکت کند. مقصد نهایی هوای فشرده باید تنها جایی باشد که شما به آن نیاز دارید و خروج آن از جایی دیگر به هیچ وجه قابل قبول نیست.

نحوه انتخاب شیر یک طرفه

موارد مختلفی برای انتخاب شیر یک طرفه مناسب برای کمپرسور هوا وجود دارد. بعضی از این موارد به صورت خلاصه عبارتند از:

 • سازگاری جنس شیر با محیط کار
 • دسته بندیشیر یک طرفه (ANSI)
 • اندازه خط تولید
 • برگه اطلاعات (جریان و طراحی و شرایط کاری)
 • روش نصب (عبور جریان عمودی است یا افقی، هوا از بالا به پایین می رود یا برعکس)
 • اتصال انتهایی
 • ابعاد بسته
 • توجه به مطابقت شیر یکطرفه ۱/۲ با سایر اتصالات
 • میزان نشتی
 • نحوه تمیز کردن

چرا شیر یک طرفه را از بهسام خریداری کنیم؟

 • دارای گارانتی بی قید و شرط بلند مدت
 • دارا بودن نیروی متخصص برای نصب
 • دارا بودن لوازم جانبی مورد نیاز
 • قیمت های متعادل و کاملا به صرفه نسبت به کیفیت بالای آن
 • پشتیبانی و راهنمایی استفاده از دستگاه
 • راندمان نسبی بالای قطعات نسبت به بقیه رقبا
 • استفاده از قطعات استاندارد و با کیفیت

خرید شیر یک طرفه در تهران

در صورتی که قصد خرید شیر یکطرفه ۱/۲ با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام کمپرسور ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر ، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید