شیر تخلیه مخزن

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. مقالات
 4. chevron_right
 5. شیر تخلیه مخزن

شیر تخلیه مخزن

در بسیاری از مشاغل صنعتی و غیر صنعتی برای تولید هوای فشرده و متراکم از دستگاهی به نام کمپرسور باد  یا کمپرسور هوای فشرده استفاده می گردد که این دستگاه می تواند طی فرآیندی و به وسیله هواساز، هوای محیط را به داخل مخزن هدایت کرده و با افزایش فشار هوا، در مواقع نیاز به هوای فشرده، آن را به بیرون منتشر کند. یک کمپرسور باد از قطعات و دستگاه های جانبی گوناگونی برای فعالیت خود به صورت بهینه برخوردار است. اجزای اصلی یک کمپرسور باد شامل موتور و سیلندرها، مخزن و هواساز می باشند که هر یک وظایف خاصی برای تولید هوای فشرده را بر عهده دارند.

یکی دیگر از اجزای مهمی که بایستی در یک کمپرسور باد وجود داشته باشد شیر تخلیه مخزن است که هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک می توان آن را روی دستگاه نصب کرد. هنگامی که هوای محیط وارد دستگاه می شود بخشی از رطوبت آن توسط  تله آبگیر گرفته خواهد شد و طی فرآیند تولید هوای فشرده در مخزن، رطوبت باقی مانده هوا نیز به وسیله درایر از هوا گرفته می شود. همچنین به علت پایین آمدن دمای درون مخزن نیز مقداری رطوبت در قسمت زیرین دستگاه قرار می گیرد که به وسیله شیر تخلیه کمپرسور باد بایستی تخلیه شود که اصطلاحا به این عمل درین گفته می شود.

تخلیه مخزن - شیر تخلیه مخزن

عملکرد شیر تخلیه مخزن کمپرسور باد

طبیعتا آبی که در قسمت زیرین مخزن کمپرسور باد جمع شده است بایستی تخلیه شود و اگر این اتفاق نیافتد در کیفیت هوای خروجی از دستگاه و همچنین طول عمر آن تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. در نتیجه یک شیر مخزن تخلیه در زیر کمپرسور باد قرار گرفته است که بایستی به صورت روزانه به تخلیه و یا درین دستگاه اقدام کنید تا از پوسیدگی قطعات و کاهش طول عمر کمپرسور باد جلوگیری شود. برای تخلیه آب موجود در کمپرسور باد بایستی در ابتدا دستگاه را خاموش کرده و برای اطمینان بیشتر آن را از برق بکشید تا هر گونه فشاری به صفر برسد.

در مرحله بعد بایستی حلقه روی سوپاپ اطمینان را فشار دهید تا فشار کاهش پیدا کند و تا زمانی که مخزن به صورت کامل خالی شود باید این حرکت را ادامه دهید. حال بایستی شیر تخلیه را در قسمت زیرین مخزن پیدا کرده تا آب جمع شده در زیر مخزن به صورت کامل تخلیه شود. برای انجام بهتر این کار کافی است کمی پمپ باد را بخوابانید تا عمل تخلیه سریع تر انجام گیرد و در آخر پس از تخلیه آب، شیر تخلیه مخزن کمپرسور باد را بچرخانید تا بسته شود. حال می توانید کمپرسور را روشن کنید.

تخلیه - شیر تخلیه مخزن

انواع شیر تخلیه مورد استفاده در کمپرسورهای هوای فشرده

وجود آب و رطوبت در محفظه فشرده‌سازی کمپرسور، پس از مدتی مشکل آفرین می شود و ممکن است موجب زنگ‌زدگی یا خوردگی دستگاه ‌شود. این مشکلات بر بخش‌های مختلف منبع و کمپرسور، تاثیر منفی می گذارد. وجود بیش از حد آب، ممکن است منجر به اعمال فشار زیادی به کمپرسور هوا شود و در نتیجه، عملکرد صحیح سیستم را متوقف کند.

بایستی در نظر داشته باشید که رطوبت موجود در هوای فشرده، منجر به بالا رفتن رطوبت در ابزارهایی که از این هوای فشرده استفاده می‌کنند، می شود. به همین دلیل، موجب سایش بیش از حد وسایل و سایر تجهیزات خواهد شد. برای جلوگیری از بروز این مشکلات، کلیه کمپرسورهای هوا یک شیر تخلیه در قسمت پایینی مخزن فشرده‌سازی هوا دارند که این شیر تخلیه آب را از سیستم خارج می کند.

 • شیر تخلیه مخزن دستی

ساده‌ترین نوع شیر تخلیه، شیر تخلیه دستی است و تا زمانی که این شیر به صورت دستی توسط کاربر باز نشود، همواره بسته خواهد بود. در استفاده از این نوع، مسئولیت تخلیه دوره‌ای میعانات از مخزن بر عهده اپراتور می باشد. در کمپرسورهای هوای کوچک‌تر، این تخلیه دوره‌ای در فواصل زمانی طولانی‌تری انجام می‌گیرد. نکته مهم این است که شیر تخلیه دستی برای کمپرسورهای هوای صنعتی کاربردی نمی باشد

 • شیر تخلیه مجهز به شناور

این نوع شیر تخلیه مجهز به شناور و یک محفظه ویژه است که در اطراف دریچه تخلیه قرار می‌گیرد. با افزایش رطوبت و تشکیل آب در مخزن، مایعات در این محفظه جریان پیدا می‌کنند. بالا آمدن سطح آب موجب بالا رفتن شناور در داخل محفظه می‌شود و با رسیدن آب به یک سطح از پیش تعیین شده، شناور باعث باز شدن شیر و تخلیه آب اضافی می‌شود. نکته مهم: در طی خروج آب از مخزن، بخشی از هوای فشرده شده نیز از بین می‌رود. در سیستم‌های کمپرسور هوا با اندازه بزرگ، این کار می‌تواند موجب هدر رفتن برق نیز شود.

 • شیر تخلیه دارای زمان سنج

نوع دیگری از شیر تخلیه مجهز به یک زمان سنج می باشد و رویکرد متفاوتی با شیر تخلیه دارای شناور دارد. شیر تخلیه در این شرایط، سطح آب را اندازه‌گیری نمی‌کند، اما از تایمر برقی برای باز و بسته کردن شیر در مواقعی که توسط کاربر از قبل تعیین شده است، استفاده می‌کند. از آنجایی که رطوبت موجود در هوای فشرده شده به رطوبت نسبی اتمسفر وابسته است، مقدار مایعات تولید شده در زمان‌های مختلف، ممکن است که متفاوت باشد. در این شرایط، هوای فشرده شده هنگام باز شدن شیر از بین می‌رود و در نتیجه موجب هدر رفتن انرژی نیز می شود.

 • شیر تخلیه سنسور دار

این نوع از شیر تخلیه، کمترین اتلاف هوای فشرده را دارد و از مکانیزم تحریک متفاوتی استفاده می‌کند. در این نوع، یک سنسور بر میزان آب موجود در مخزن نظارت می‌کند. زمانی که آب به اندازه کافی در مخزن جمع شود، سنسور، یک سیگنال الکتریکی ارسال می‌کند که موجب باز شدن شیر تخلیه می‌شود. البته سنسور، جریان هوا را پیش از باز شدن شیر و خروج هوای فشرده متوقف می‌کند. این نوع  شیر تخلیه بهترین نوع برای کمپرسورهای هوا می باشد و کمترین اتلاف انرژی را دارد.

شیر تخلیه مخزن دستی یا اتوماتیک

درین دستی کمپرسور باد کار دشواری است چرا که شیر تخلیه مخزن در محلی قرار گرفته است که برای تخلیه رطوبت جمع شده، بایستی حتما کمپرسور باد را بخوابانید. برای جلوگیری از آسیب به مخزن و خود دستگاه کمپرسور، کار تخلیه مخزن بایستی به صورت روزانه و پیوسته انجام شود. اگر در مشاغل و کارخانه های صنعتی بزرگ که از کمپرسور برای تولید هوای فشرده استفاده می کنند و در طول روز چندین گالن آب ایجاد می شود، اقدام به تخلیه مخزن کمپرسور باد هوای فشرده نشود، مشکلات بسیاری به وجود خواهد آمد. در نتیجه می توان از شیر تخلیه اتوماتیک مخزن یا اتودرین تخلیه استفاده کرد.

شیر تخلیه اتوماتیک مخزن یا اتودرین تخلیه چیست؟

همانطور که گفته شد، در برخی از موارد درین دستی دستگاه کاری بسیار وقت گیر و دشواری خواهد بود. بهترین روش برای حل این مشکل استفاده از شیر تخلیه اتوماتیک مخزن برای اتودرین می باشد. می توان گفت که یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که بایستی در کمپرسور از آن استفاده شود شیر تخلیه اتوماتیک مخزن یا اتودرین تخلیه می باشد. شیر تخلیه اتوماتیک مخزن وظیفه تخلیه اتوماتیک آب جمع شده در مخزن و رطوبت موجود در فیلترها و لوله های انتقال هوای متراکم و فشرده را به صورت زمان بندی شده بر عهده دارد.

اتودرین تخلیه به تایمر متصل می شود و می توان در طول روز با توجه به میزان استفاده از کمپرسور، زمان و طول مدت تخلیه آب را تنظیم کرد. در اکثر شیرهای تخلیه اتوماتیک مخزن، این قطعه با برق و کلید به منبع برق متصل می شود تا میزان توان ۱۲۰ واتی لازم برای انجام درین، تأمین شود. همچنین می توان اتودرین را به سیستم کنترل متصل کرد، تا امکان نظارت بر تخلیه اتوماتیک مخزن نیز برای کاربر به وجود آید.

چگونه شیر تخلیه اتوماتیک مخزن را نصب کنیم؟

نصب اتودرین تخلیه کار بسیار آسانی است و تنها کافی است از خالی بودن مخزن اطمینان پیدا کنید و شیر تخلیه دستی را باز کرده و شیر تخلیه اتوماتیک مخزن را جایگزین آن کنید. در مرحله بعد نیز لازم است تا تایمر اتودرین را کالیبره کرده و زمان‌بندی تخلیه دستگاه را با توجه به روز و ساعت فعالیت، تنظیم کنید. این موضوع که دستگاه چند بار بایستی تخلیه شود بستگی به میزان فعالیت کمپرسور هوای فشرده در طول روز دارد. اگر کمپرسور به صورت مداوم در طول روز در حال کار باشد بهتر است روزی دو بار عمل تخلیه اتوماتیک دستگاه انجام گیرد.

اگر از شیر تخلیه مخزن استفاده نشود چه مشکلاتی به وجود خواهد آمد؟

اگر تخلیه آب جمع شده در مخزن در مدت زمان طولانی انجام نگیرد ممکن است مخزن از داخل دچار خوردگی شود و دیواره های آن ضعیف و سوراخ شوند و این موضوع خطر بزرگی را برای دستگاه به وجود خواهد آورد و ممکن است به کل ساختار کمپرسور آسیب وارد شده و نشتی پیدا کند. در نتیجه اگر در ساعات زیادی از روز از کمپرسور باد استفاده می کنید و زمان کافی برای درین دستی دستگاه را ندارید، بهتر می باشد از شیر تخلیه اتوماتیک مخزن استفاده کرده تا دستگاه در زمان های مشخص تنظیم شده و در مدت زمان مشخص، به تخلیه اتوماتیک مخزن اقدام کند. موارد مصرف شیر تخلیه مخزن موجود در بهسام : کمپرسور های پیستونی ۱۰۰ الی ۷۵۰ لیتر در دقیقه

چرا شیر تخلیه مخزن را از بهسام خریداری کنیم؟

 • دارای گارانتی بی قید و شرط بلند مدت
 • دارا بودن نیروی متخصص برای نصب
 • دارا بودن لوازم جانبی مورد نیاز
 • قیمت های متعادل و کاملا به صرفه نسبت به کیفیت بالای آن
 • پشتیبانی و راهنمایی استفاده از دستگاه
 • راندمان نسبی بالای قطعات نسبت به بقیه رقبا
 • استفاده از قطعات استاندارد و با کیفیت

خرید شیر تخلیه مخزن در تهران

در صورتی که قصد خرید شیر تخلیه مخزن با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام کمپرسور ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر ، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید