رادیاتور کمپرسور

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. مقالات
 4. chevron_right
 5. رادیاتور کمپرسور

رادیاتور کمپرسور هوا

در فرآیند فشرده سازی هوا در کمپرسور اسکرو، با توجه به نظریه جنبش مولکولی، دما به شدت بالا می رود، به همین علت از روغن برای روان کاری و خنک کاری در این کمپرسورها استفاده می شود. روغن پس از جذب حرارت به همراه هوای داغ از کمپرسور خارج می شود که برای استفاده مجدد به خنک کاری نیاز دارد و این عمل توسط رادیاتور کمپرسور انجام می گیرد. به طور معمول رادیاتور کمپرسور اسکرو دارای دو بخش است که یکی از بخش ها برای خنک کاری هوا و بخش دیگر وظیفه خنک کاری روغن را دارد که این دو پروسه به صورت همزمان انجام می گیرد.

این رادیاتورها به جهت افزایش کارایی و کاهش مصرف انرژی در کمپرسور اسکرو با توجه به میزان ظرفیت هوا دهی، مدت Load و Unload  بودن سیستم، فشار و توان کمپرسور طراحی و ساخته می شوند. معمولا رادیاتور کمپرسور اسکرو  (Oil inject) توانایی تحمل فشار واقعی ۲۶ بار را دارد. به طور معمول پس از مدتی که کمپرسور اسکرو نصب و راه اندازی می شود، در بین پره های رادیاتور آن، رسوبات و املاح روغن به شکل لجن جمع می گردد و موجب می شود مسیر تردد هوا مختل و انتقال حرارت به شدت کاهش یابد. به همین دلیل پیشنهاد می شود در بازه های ۳۰ روز یک بار به وسیله هوای فشرده و حلال غیر قابل اشتعال پره های رادیاتور تمیز شود.

کمپرسور - رادیاتور کمپرسور

معیار های تعیین سایز رادیاتور کمپرسور به شرح زیر می باشد:

 • میزان روشن و خاموش شدن کمپرسور
 • ارتفاع از سطح دریا
 • دما و سطح رطوبت
 • فشار کمپرسور
 • ظرفیت هوای تولید شده توسط کمپرسور

رادیاتور کمپرسور دیزلی چیست؟

در کمپرسور های دیزلی جهت خنک کاری موتور و روغن کمپرسور از دو رادیاتور به صورت مجزا استفاده می شود که معمولا جنس آن ها از مس یا برنز است.

 • رادیاتور خنک کننده روغن (فلنج دار، بوشنی)
 • رادیاتور خنک کننده دیزل موتور (۳ لول و ۵ لول)

کمپرسور هوا - رادیاتور کمپرسور

مشخصات فنی رادیاتور کمپرسور

اطلاعات فنی
جنس پره آلومینیوم
نوع بوشنی و فلنج دار
حداکثر دمای کاری ۱۲۰ درجه سانتی گراد
حداقل دمای کاری ۲۰- درجه سانتی گراد
حداکثر فشار کاری ۲۰ بار
ماکزیمم ویسکوزیته روغن CST 300

تعمیر و نگهداری رادیاتور کمپرسور

رادیاتور های مورد استفاده در کمپرسور های اسکرو از پره هایی با فاصله کم ساخته می شوند و هوا در بین این پره ها به طور دائم در جریان است. رادیاتور روغن کمپرسور به دلیل قرار گیری در معرض هوای محیط پس از مدتی کارکرد دچار گرفتگی می شود و این گرفتگی پره ها ممکن است راندمان رادیاتور را بسیار پایین بیاورد. برای رفع این مشکل در دوره های معین، بایستی رادیاتور به وسیله حلال و هوای فشرده مورد شتسشو قرار گیرد.

نکاتی در نگهداری رادیاتور روغن کمپرسور

رادیاتور روغن و هوا در سیستم هوای فشرده جزو قطعات اصلی می باشد و در صورت بروز مشکل در آن می تواند موجب خسارات شدید به کمپرسور شود. در هنگام نگهداری از رادیاتور بایستی به موارد زیر دقت کنید:

 • چک کردن قطعات کمپرسور در دوره های معین شده می تواند موجب جلوگیری از افزایش هزینه ها شود.
 • لوله های ورودی و خروجی روغن بایستی در شرایط کارکرد مورد ارزیابی قرار گیرد و بالا بودن دما در آنها طبیعی است.
 • تست نشتی رادیاتور
 • چک کردن سلامت فن خنک کننده
 • در زمان کارکرد کمپرسور هوای خروجی از پشت رادیاتور بایستی دمای بالایی داشته باشد.

مشکلات عدم استفاده از رادیاتور کمپرسور

عدم استفاده از رادیاتور روغن مشکلات زیادی را با خود به همراه دارد.  یکی از این مشکلات کاهش طول عمر روغن هیدرولیک است. پایین بودن کیفیت روغن هیدرولیک و یا خراب شدن روغن در اثر گرما باعث آسیب به قطعات و لوازم داخل کمپرسور می شود و عمر دستگاه به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و یا هزینه های تعمیرات را تحمیل می کند.

 مزایای استفاده از رادیاتور در کمپرسور

طراحی صفحات در این رادیاتورها به صورت فشرده و همراه با شکاف های باریک می باشد که باعث بالا رفتن ضریب انتقال حرارت شده و در نتیجه باعث بالا رفتن بازده دستگاه می شود. کاهش دمای روغن  در رادیاتور باعث می شود تا طول عمر قطعات، پمپ ها و لوازم داخلی کمپرسور افزایش پیدا کند. بعضی از رادیاتورهای موجود در بازار با خاصیت استفاده چندگانه این امکان را می دهند تا کاربر بتواند هم زمان چند کار را با نصب یک رادیاتور انجام دهد. استفاده از رادیاتور و خنک کردن روغن موجب می شود تا میزان زیادی در مصرف انرژی نیز صرفه جویی شود.

چه عواملی موجب گرم شدن بیش از حد کمپرسور می شود؟

با شروع فصل گرما بهتر است کمپرسور مورد بازدید قرار گیرد و رادیاتور به خوبی تمیز شود. تمیز نبودن رادیاتور موجب گرم شدن بسیار زیاد موتور کمپرسور می شود که این گرمای بیش از حد سلامت دستگاه را به خطر می اندازد. وجود گرفتگی در ناحیه رادیاتور کمپرسور از عواملی است که باعث گرم شدن بیش از حد رادیاتور خواهد شد. ممکن است به علت تجمع گرد و غبار در داخل رادیاتور کمپرسور اسکرو قدرت خنک کنندگی آن تحت تاثیر قرار گیرد. کافی است با قرار دادن نور چراغ در پشت رادیاتور باز بودن منافذ آن را مورد بررسی قرار داده و از تمیز بودن آن مطمئن شد.

نکته:

در انتخاب رادیاتور برای کمپرسور اسکرو بایستی معیارهای مختلفی را مورد نظر قرار داد. در ابتدا بایستی به حجم هوادهی کمپرسور توجه کرد. در مرحله دوم باید یک فن و خنک کننده مناسب برای رادیاتور در نظر گرفت. در مرحله سوم باید رادیاتور را براساس فشاری که به آن وارد می شود انتخاب کرد، چراکه همان طور که گفته شد رادیاتورهای معمولی قادر هستند تا حداکثر ۲۶ بار فشار را تحمل کنند، در صورتی که رادیاتور می بایست فشاری بیشتر از این را تحمل کند شما مجبور می باشید تا از رادیاتورهای فشار قوی در مجموعه خود استفاده کنید. در نصب و حمل و نقل رادیاتورها بایستی از وارد آمدن ضربه به رادیاتور جلوگیری کرد و البته رادیاتور را در مکانی ایمن و استاندارد نصب و از کیفیت اتصالات نیز اطمینان حاصل نمود.

قیمت رادیاتور کمپرسور هوا

عوامل گوناگونی در قیمت رادیاتور کمپرسور موثر است. برند سازنده و اندازه رادیاتور از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت رادیاتور کمپرسور می باشد، اما جنس رادیاتور نیز در قیمت آن تاثیر گذار است. به طور معمول رادیاتورها از جنس آلومینیوم هستند، اما در مواقعی که کمپرسور با سوخت دیزلی کار کند مجبور به استفاده از رادیاتورهای مسی و یا برنزی می باشیم که قیمت آن ها با رادیاتورهای آلومینیومی متفاوت است. امروزه برند های ایرانی و چینی در بازار رادیاتور کمپرسور فعال هستند که هر دو کیفیت خوب و قابل قبولی دارند.

ویژگی های رادیاتور کمپرسور هوا در بهسام

 • در هلدینگ بهسام از رادیاتورهای آلومینیومی فشرده استفاده می گردد که از دارای دو بخش خنک کننده هوا و روغن می باشد.
 • مجموعه بهسام از رادیاتورهایی که ۱۰% از سایز استاندارد بزرگتر است ( over size) استفاده می کند، این عمل موجب می شود تا دستگاه در مناطق گرمسیر نیز کارایی خوبی داشته باشد و باعث افزایش عمر روغن، فیلتر روغن و شیلنگ ها شود و از خاموش شدن دستگاه به جهت افزایش دما جلوگیری می کند.

چرا رادیاتور کمپرسور را از بهسام خریداری کنیم؟

 • دارای گارانتی بی قید و شرط بلند مدت
 • دارا بودن نیروی متخصص برای نصب
 • دارا بودن لوازم جانبی مورد نیاز
 • قیمت های متعادل و کاملا به صرفه نسبت به کیفیت بالای آن
 • پشتیبانی و راهنمایی استفاده از دستگاه
 • راندمان نسبی بالای قطعات نسبت به بقیه رقبا
 • استفاده از قطعات استاندارد و با کیفیت

خرید رادیاتور کمپرسور در تهران

در صورتی که قصد خرید رادیاتور کمپرسور با بهترین قیمت و ضمانت اصالت کالا را دارید با مراجعه به سایت بهسام کمپرسور ، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمائید. همچنین برای اطلاعات بیشتر ، می توانید با کارشناسان فروش ما در شرکت بهسام تماس بگیرید.

تماس بگیرید